עידן הדינוזאורים

מיני דינוזאורים
עידן הדינוזאורים
תקופת הטריאס
תקופת היורה
תקופת הקריטקון
תאוריות היכחדות
גלריה
חזרה לדף ראשי

תקופת הטריאסתקופת הטריאס (לפני 208-250 מיליון שנה) הפותחת את העידן המזוזואי – עידן הדינוזאורים. כל שטחי האדמה יצרו יבשת–על אחת הנקראת פנגיאה חלקה הצפוני של היבשה נקרא לאורסיה וחלקה הדרומי נקרא גונדוואנה. האקלים בכל העולם היה ממוזג, חמים או חם. לא היה קרח באיזורי הקוטב ושטחי המדבר חדרו לתוך אזורי היבשה הפנימיים. צמחים פורחים עדיין לא התפתחו אלא רק עצי מחט שיחים דימויי דקל ושרכים שגדלו באיזורים לחים.

הצומח:

הצמחים אשר שישגו בלאוריסה היו אלה שהתאימו לתנאי האקלים היבש, כמו הגינקו , הציקסים והציקדואידים דמויי הדקל, שרכי זרע, ועצי מחט שהיו הגבוהים מכולם. הגינקו היו עצים בגודל בינוני שצמרתם הייתה פרושה. הציקסים דמויי עצי דקל צמחו לגבהים שונים: חלקם נמוכים כשיחים וחלקם גבוהים כדקלים. השרכים הנמוכים יצרו מעין "ערבות" בתוך הנוף הפתוח והיבש, בדומה לערבות העשב של ימינו. בשטחים הפתוחים והלחים עלתה צמחייה צפופה של שרכי ענק ובאזורים הקרובים יותר לקו המשווה שגשגו יותר עצי הציקס בחורשות מפוזרות, ויערות של שרכי גבוהים וצפופים היו מפוזרים ברחבי גונדוואנה.

החי ביבשה:

הזוחלים היו שליטי האדמה בתקופת הטריאס. בין אוכלי הצמחים היה אפשר לראות דיצינודוטים דמויי היפופוטם, רינכוזאורים דמויי חזיר וצינודוטים דמויי יונקים. כמו כן היו גם צינודוטים אוכלי בשר אימתניים. הרינכוזאורים , הדיצינודוטים ורוב הצינודוטים נכחדו בראשונה עקב שתי השמדות המוניות מיסתוריות. התקונודוטים אשר תפסו את מקומם נכחדו גם הם בהשמדה השניה. שרדו רק הצבים , תניני היבשה, דינוזאורים ויונקים קטנים. במהלך הטריאס המאוחר הופיעו שתי קבוצות עיקריות של דינוזאורים. בין הדינוזאורים הזאורישים היו תרופודים אוכלי בשר והולכי על שתיים ופרוזאורופודים הולכי על ארבע שהיו אוכלי הצמחים הגדולים הראשונים שאכלו מעצים שצמחו לגובה רב. האורניתישים הקדמונים היו הולכי על שתים קטנים. בהעדר ים שיעצור בעדם, כבשו הדינוזאורים במהירות את כל העולם.

החי באוויר:

זוחלים קטנים בעלי "כנפיים" מעור או קשקשים דאו מעץ לעץ. "הכנפיים" נתמכו על ידי צלעות ארוכות. ייתכן גם שהיו אלה פשוט קשקשים נוצתיים , שצמחו על הזרועות והרגליים או קרומי עור בים הגפיים הקדמיות לאחוריות. מאלה התפתחו כנראה "זוחלים" שעירים בעלי דם חם , הפטרוזאורים. לאלה היו ראש גדול, גוף קצר וכנפי עור ארוכות ושעירות שנתמכו על ידי אצבע רביעים מוארכת. שלא כאבותיהם הדואים, הפטרוזאורים היו מסוגלים לעוף ממש.

החי במים:

קבוצות שונות של זוחלים פלשו לימים הרדודים של תקופת הטריאס. נותוזאורים חדי שיניים ואוכלי דגים הגיעו לאורך של 4 מטרים, והיה להם ראש קטן גוף וזנב ארוכים וגפיים דמויות משוטים. פלקודונטים דמויי כלב ים פיצחו צדפות בשיניהם הרחבות והשטוחות. איכתיוזאורים דמויי הדולפין באורך 15 מטרים , היו הזוחלים המותאמים ביותר לחיים במים, והם נהגו לטרוף, בין השאר רכיכות שחייניות הנקראות אמוניטים.