עידן הדינוזאורים

מיני דינוזאורים
עידן הדינוזאורים
תקופת הטריאס
תקופת היורה
תקופת הקריטקון
תאוריות היכחדות
גלריה
חזרה לדף ראשי

תקופת היורה
תקופת היורה מציינת את אמצע עידן המזוזואי. ביבשת העל (פנגיאה) החלו בקעים רבים וכן היבשות החלו להתרחק זו מזו. האקלים ברוב חלקי כדור הארץ היה חם וצמחים מילאו את חלקי המדבר וסיפקו אוכל ומזון ואוכלוסיית דינוזאורים שופעת. בקרבתם התעופפו הציפורים הראשונות (שהיו אז קטנות יחסית) שהתפתחו כנראה מדינוזאורים קטנים. הימים שרצו בשחיינים חדשים ובדגים גדולים יותר.

הצומח:

היבשות בתקופת היורה היו הרבה יותר שופעות וירוקות מאשר בתקופת הטריאס. סוגי הצמחים בעולם היו גם אחידים יותר. ביערות עצי המחט היה אפשר למצוא קרובי משפחה של עצי הסקוויה של ימינו. בין שפע העצים היו גם עצי גינקו והצמחייה הסבוכה כללה ברובה את הציקסים דמויי הדקל (בתקופה זו עדיין לא הופיעו פרחים).

החי ביבשה:

רוב חולייתנים אוכלי הצמחים בתקופת היורה המוקדמת היו דינוזאורים, פרוזאורופודים ואורניתישים, וזוחלים קטנים דמויי יונקים. אך בתקופת היורה המאוחרת שלטו הזאורופודים הענקיים. דינוזאורים אלו היו מסוגלים ללחך צמחים מצמרות העצים הגבוהים כמו גם צמחים נמוכים. כדי לרסק את המזון נעזרו הזאורופודים באבנים שבלעו ולאו דווקא בשיניהם. לאוכלי הצמחים הנפוצים האחרים – הסטגוזאורים היה מקור חסר שיניים ושיני לחיים טוחנות. בתקופה זו גם חיו אנקילוזאורים ואורניתופודים קדומים. תרופודים גדולים תקפו וטרפו אוכלי עשב ותרופודים קטנים יותר רדפו אחרי יונקים קטנים ואכלו נבלות.

החי באוויר:

פטרוזאורים בעלי כנף שלטו באוויר. לפטרוזאורים הרמפורינוכידים היה זנב ארוך ששימש אותם להיגוי ואיזון הגוף, בעוד הפטרודקטילואידים היו מחוסרי זנב. לרבים מהיצורים הללו היו שיניים מחודדות, שבאמצעותן היו משפדים דגים תוך כדי טיסה נמוכה מעל המים. בתקופה זו התחילו להופיע הציפורים הראשונות , מבניהן ארכיאופטריקס. הארכיאופטריקס יכול לשמש כהוכחה לקשר בין הציפורים לבין הדינוזאורים. לפי ההסברה העופות הם תרופודים בעלי כנפיים.

החי במים:

בתקופת היורה נכחדו הן הנותוזאורים והן הפלקודונטים אך האיכתיוזאורים עדיין חיו במים רדודים , יחד עם קבוצות אחרות של תניני ים בעלי גפי סנפירים ודגי גרם. יצורי מים אחרים היו הפלסיוזאורים בעלי צוואר קצר ראש גדול ושיניים חזקות וחדות. בסוף תקופת היורה האיכתיוזאורים ותניני הים החלו להיעלם.